NYCUDL DEBATERS SWEEP STATE CHAMPIONSHIPS!

 

Last Saturday, Stuyvesant High School hosted the New York State Championships!  Hundreds of high school and middle school debaters from across New York State competed in the largest statewide debate tournament of the year.  Congratulations to all participants for qualifying to the tournament.  And special shout outs to all our NYC Great Debaters who swept nearly every division and debate event! From Policy Debate to Parliamentary Debate, New York City debaters won numerous awards!  Among the winners (still waiting for complete tournament results!): 

 

VARSITY POLICY DEBATE TEAM AWARDS

1st Place – Brooklyn Tech DE (De Blasio & Eluto)

2nd Place – Bronx Science LM (Lu & Montero)

3rd Place – Bronx Science FG (Farrouq & Gaggenpally)

 

JUNIOR VARSITY POLICY DEBATE TEAM AWARDS

Brooklyn Tech closes out!!

Brooklyn Tech QT (Quashie & Tsvayg)

Brooklyn Tech PS (Pan & Zhang)

Brooklyn Tech SH (Small & Headley)

 

JUNIOR VARSITY PUBLIC FORUM VARSITY SPEAKER AWARDS

1st Place – Karease Quashie

2nd Place – Jia Pan

3rd Place – Wai Ho

4th Place – Brandon Small

5th Place – Ashley Yan

6th Place – Marie Vinette

7th Place – Esther Tsvayg

8th Place – Johann Yang

9th Place – Aminata Dieng

10th Place – Ericka Caesar

 

MIDDLE SCHOOL ADVANCED PUBLIC FORUM DEBATE TEAM AWARDS

1st Place – Institute for Collaborative Education HI (Hur & Ingall)

2nd Place – Frederick Douglas Academy KL (Khan & Logan)

3rd Place – Institute for Collaborative Education JS (James & Spadelle)

4th Place – Frederick Douglas Academy RD (Ramirez & Deochand)

 

MIDDLE SCHOOL BEGINNERS PUBLIC FORUM DEBATE TEAM AWARDS

1st Place – Berkeley CArroll AS (Auerbach & Sotomayor)

2nd Place – Teachers Equity Project Charter School GH (Garcia & Henriquez)

3rd Place – PS/MS 15 FN (Floyd & Ndiaye)

4th Place – PS/MS 15 TJ (Taveres & Johnson)

 

MIDDLE SCHOOL ADVANCED PARLIAMENTARY DEBATE

Salk School CLS (Carl, Levitz, Schmitt)

Hunter Middle School LNK

Hunter Middle School LBA

Speyer Legacy School GSR (Gerstenhaber, Selendy, Roth)

 

MIDDLE SCHOOL POLICY DEBATE TEAM AWARDS

1st Place – Berkeley Carroll CM (Champagne & McShane)

2nd Place – Institute for Collaborative Education MG (Middleton & Gray)

3rd Place – KIPP Academy BC (Best & Collins)